Zasady diety wegetariańskiej!

Dieta wegetariańska eliminuje z diety wszystkie lub tylko niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego. Według niej codzienne pożywienie powinno dostarczać odpowiednią ilość energii, białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia. Dowiedz się więcej i sprawdź czy to dieta dla ciebie!

images

Diety wegetariańskie

Wegetarianizm nie jest jednorodnym rodzajem diety. Wyróżnia się różne odmiany, mniej lub bardziej rygorystyczne. Wegetarianizm polega na wyłączeniu z diety wszystkich lub tylko niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Ilość i sposób przygotowania potraw

W diecie wegetariańskiej należy spożywać 4 -5 posiłków. Ważne jest to, aby były spożywane regularnie. Należy unikać smażenia i pieczenia tradycyjnego. Potrawy można gotować tradycyjnie, gotować na parze, dusić lub piec w folii aluminiowej lub specjalnych rękawach.

Oprócz tego należy wypijać około 2,5 litra płynów – niegazowanych i niesłodzonych oraz należy unikać spożywania alkoholu.

Energia

Energia powinna być dostarczana w ilościach umożliwiających utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ilość kalorii, która powinna być dostarczana z jedzenia, jest cechą indywidualną, zależną od płci, wieku, stanu fizjologicznego (kobiety w ciąży czy  podczas laktacji), a także aktywności fizycznej.

Węglowodany

Węglowodany są głównym źródłem energii. W diecie wegetariańskiej nie powinno zabraknąć pełnoziarnistego pieczywa, kasz i makaronów pełnoziarnistych, warzyw i owoców. Należy zmniejszyć spożycie cukru i słodyczy. Wegetarianie także powinni unikać spożywania nadmiaru potraw mącznych – pierogów, naleśników, makaronów.

Białko

Białka znajdujące się w produktach zwierzęcych nazywane są białkami pełnowartościowymi, tzn.  zawierającymi wszystkie aminokwasy egzogenne niezbędne naszemu organizmowi w odpowiednich ilościach i proporcjach, ale których on sam nie potrafi wyprodukować.

Białka roślinne należą do białek niepełnowartościowych. Nie zawierają lub zawierają w nieodpowiednich ilościach lub proporcjach aminokwasy egzogenne. Największą wartością wśród białek roślinnych charakteryzuje się białko soi, które może częściowo zastępować białko mięsa, dlatego soja powinna znajdować się w jadłospisie wegetarianina.

W celu uzupełniania aminokwasów i zwiększenia wartości białka należy łączyć produkty zbożowe (ubogie w lizynę i tryptofan) z roślinami strączkowymi (zawierających dużo lizyny) i warzywami (bogatymi z lizynę i tryptofan).

SUPLEMENTACJA

Zarówno dieta wegetariańska jak i wegańska zostały pozytywnie ocenione przez American Dietetic Association – jedną z najważniejszych organizacji dietetyków na świecie. Eksperci podkreślają jednak, że jej dobroczynny wpływ na organizm zaobserwujemy wówczas, gdy będzie ona odpowiednio zbilansowana. W zależności od tego, jak radykalną dietę zastosujemy w naszym organizmie mogą wystąpić niedobory niektórych witamin i składników mineralnych. Jak temu zapobiec?

Decyzję o zmianie dotychczasowego sposobu odżywiania warto skonsultować z lekarzem. Należy również pamiętać o stosowaniu metody małych kroków, stopniowo rezygnować z produktów mięsnych (w przypadku diety wegańskiej również pochodzenia zwierzęcego) i przede wszystkim starać się je w naturalny sposób suplementować.

Zapraszamy do odwiedzenia bloga: Suplementy Diety

Autor: Dieta cud!

Jesteśmy młodym zespołem ludzi, którzy wierzą w siłę zdrowego żywienia. Pomożemy Ci w walce o piękną sylwetkę i dobre samopoczucie. Pamiętaj, dieta to przyjemność, nie droga przez mękę!

Dodaj komentarz